هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ
سه ماه زندگی در سردترین نقطه زمین دریاچه ای که در حدود سه کیلومتر در زیر لایه های یخی غرب آنتراکتیکا پنهان شده است می تواند رازهایی از ساختار حیات زمین در حدود سه میلیون سال گذشته را آشکار کند. تیمی از دانشمندان بریتانیایی هفته آینده به آنتراکتیکا خواهند رفت با این امید که اولین انسانهایی باشند که به محتوای منجمد یکی از 387 دریاچه زیرزمینی این بخش از زمین دسترسی پیدا می کنند.احتمال می رود در دریاچه "السورث" باکتریها، میکروبها و دیگر نمونه ها از اشکال مختلف حیات وجود داشته باشد که متخصصان معتقدند برای بیش از یک میلیون سال از بقیه جهان به دور مانده اند. نمونه های آب و رسوبات آن از دریاچه جمع آوری شده و می تواند شکلهای مختلف حیات و شرایط آب و هوایی زمین را پیش از انجماد دریاچه نمایش دهد.انتظار می رود رسوباتی که از بستر دریاچه جمع آوری می شوند می توانند از نظریه ذوب شدن و فروپاشی صفحه غربی آنتراکتیکا پشتیبانی کند. دانشمندان همچنین امیدوارند دریابند چگونه حیات می تواند در یکی از دشوارترین شرایط زیست محیطی بر روی سیاره زمین زندگی کنند، نشانه ای که می تواند به فضانوردان در زندگی بر روی سیاره های دیگر کمک کند.دانشمندان قصد دارند یخهای این منطقه را سوراخ کرده و پس از رسیدن به دریاچه از آن نمونه برداری کرده و نمونه ها را برای آزمایش به آزمایشگاه ببرند. این سفر علمی نقطه اوج پروژه ای 15 ساله است که توسط هشت دانشگاه بریتانیایی، مرکز مطالعات آنتراکتیک بریتانیا و مرکز اقیانوس شناسی ملی با بودجه ای هفت میلیون دلاری در حال اجرا است.این سفر با انتقال 70 تن ابزار و تجهیزات به منطقه مورد نظر آغاز خواهد شد و اولین دشواری برای دانشمندان سپری کردن 16 هزار کیلومتر به سوی دریاچه زیر زمینی السورث است. همچنین پس از رسیدن به منطقه باید از دریل آب گرمی برای نفوذ به لایه های یخی و ابزاری برای نمونه برداری از آب درون دریاچه  استفاده کنند. ابزار دیگری نیز به اعماق دریاچه فرستاده خواهد شد تا رسوبات کف دریاچه را جدا کرده و چندین متر از این رسوبات را جمع آوری کند.عملیات سوراخ کردن یخ در حدود هشت ساعت زمان نیاز خواهد داشت اما دانشمندان باید برای اتمام این هشت ساعت در حدود سه ماه را درون چادرها در یکی از سردترین و خشک ترین نقاط جهان با درجه حرارتی برابر منفی 25 درجه زندگی کنند.بر اساس گزارش بی بی سی، دانشمندان با وجود تمامی مشکلاتی که در پیش رو دارند می گویند حتی اگر در نمونه های این دریاچه چیزی یافت نشود، باز هم کشف مهمی رخ خواهد داد زیرا محدودیتهایی که حیات فراتر از آنها توان بقا نخواهد داشت، آشکار خواهند شدطبقه بندی: اخبار زمین شناسی،
[ چهارشنبه 27 مهر 1390 ] [ 05:17 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
محققان با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ماهواره ها دریافته اند پرتوهای متغیر فرابنفش نور خورشید بر روی شدت بخشیدن به سرمای زمستانها تاثیرگذار است. اطلاعات اخیری که از ماهواره ها به دست آمده نشان می دهند میزان فرابنفش خورشیدی نسبت به آنچه دانشمندان در گذشته تصور می کردند، از نوسان بیشتری برخوردار است. گروهی از دانشمندان به تازگی نشان داده اند که چگونه این تغییرات در پرتو فرابفش خورشیدی منجر به آغاز زمستانهای گرمتر در بعضی از کشورها و سردتر شدن زمستانها در دیگر مناطق زمین می شود. این محققان تاکید دارند که نوسان پرتو فرابنفش بر روی گرمای جهانی تاثیری ندارد.خورشید به تازگی دوران خاموشی 11 ساله خود را پشت سر گذاشته است که طی آن بسیاری از کشورها زمستانهای بسیار سردی را تجربه کردند. اما پس از این دوران، به شکلی غیر طبیعی کشورهایی در شمال و جنوب زمین آب و هوایی گرم را تجربه کردند.اطلاعات جدیدی که از نوسان پرتو فرابنفش خورشیدی ارائه شده توسط ماهواره CORCE ناسا جمع آوری شده است. پرتو فرابنفش خورشیدی در مقابل اطلاعاتی که در سیستم کنترل درخشندگی طیفی یا SIM که خروجی طول موجهای خورشیدی را در فروسرخ، مرئی و فرابنفش تحلیل می کند، به دست آمده نوسان بسیار بیشتری از خود نشان می دهد.SIM جزئیات زیادی درباره نوسانات فرابنفش خورشیدی طی چرخه های11 ساله خاموشی و فعالیت را در اختیار دانشمندان قرار می دهد و بر اساس اطلاعات آن در حال حاضر نوسان فرابنفش خورشیدی پنج برابر بیشتر از گذشته است. به صورت همزمان گروهی دیگر از دانشمندان مقاله ای درباره نوسان حرارت در زمستانهای زمین متناسب با چرخه های خورشیدی منتشر کردند اما در این مقاله مکانیزم این ارتباط توضیح داده نشده است.در تحقیقات جدید محاسبات فرابنفش SIM وارد مدل رایانه ای آب و هوای جهانی شده و نتایج آن این ایده را زنده می کند که پرتو فرابنفش خورشیدی بر روی آب و هوای زمستانی تاثیرگذار است، در حالی که مکانیزم این ارتباط نیز در مطالعه جدید توضیح داده شده است.بر اساس گزارش بی بی سی، فرابنفش در لایه استراتوسفیر اتمسفر توسط اوزن جذب می شود، از این رو در دوران خاموشی خورشیدی که میزان جذب فرابنفش کاهش پیدا می کند، لایه استراتوسفیر سردتر خواهد بود. در پی این سردتر شدن الگوی وزش بادها نیز تغییر می کند. این تغییرات شبکه ای میزان جریان هوا را از غرب به شرق کاهش می دهدطبقه بندی: اخبار زمین شناسی، مطالب علمی،
[ چهارشنبه 27 مهر 1390 ] [ 05:15 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
سه ماه زندگی در سردترین نقطه زمین دریاچه ای که در حدود سه کیلومتر در زیر لایه های یخی غرب آنتراکتیکا پنهان شده است می تواند رازهایی از ساختار حیات زمین در حدود سه میلیون سال گذشته را آشکار کند. تیمی از دانشمندان بریتانیایی هفته آینده به آنتراکتیکا خواهند رفت با این امید که اولین انسانهایی باشند که به محتوای منجمد یکی از 387 دریاچه زیرزمینی این بخش از زمین دسترسی پیدا می کنند.احتمال می رود در دریاچه "السورث" باکتریها، میکروبها و دیگر نمونه ها از اشکال مختلف حیات وجود داشته باشد که متخصصان معتقدند برای بیش از یک میلیون سال از بقیه جهان به دور مانده اند. نمونه های آب و رسوبات آن از دریاچه جمع آوری شده و می تواند شکلهای مختلف حیات و شرایط آب و هوایی زمین را پیش از انجماد دریاچه نمایش دهد.انتظار می رود رسوباتی که از بستر دریاچه جمع آوری می شوند می توانند از نظریه ذوب شدن و فروپاشی صفحه غربی آنتراکتیکا پشتیبانی کند. دانشمندان همچنین امیدوارند دریابند چگونه حیات می تواند در یکی از دشوارترین شرایط زیست محیطی بر روی سیاره زمین زندگی کنند، نشانه ای که می تواند به فضانوردان در زندگی بر روی سیاره های دیگر کمک کند.دانشمندان قصد دارند یخهای این منطقه را سوراخ کرده و پس از رسیدن به دریاچه از آن نمونه برداری کرده و نمونه ها را برای آزمایش به آزمایشگاه ببرند. این سفر علمی نقطه اوج پروژه ای 15 ساله است که توسط هشت دانشگاه بریتانیایی، مرکز مطالعات آنتراکتیک بریتانیا و مرکز اقیانوس شناسی ملی با بودجه ای هفت میلیون دلاری در حال اجرا است.این سفر با انتقال 70 تن ابزار و تجهیزات به منطقه مورد نظر آغاز خواهد شد و اولین دشواری برای دانشمندان سپری کردن 16 هزار کیلومتر به سوی دریاچه زیر زمینی السورث است. همچنین پس از رسیدن به منطقه باید از دریل آب گرمی برای نفوذ به لایه های یخی و ابزاری برای نمونه برداری از آب درون دریاچه  استفاده کنند. ابزار دیگری نیز به اعماق دریاچه فرستاده خواهد شد تا رسوبات کف دریاچه را جدا کرده و چندین متر از این رسوبات را جمع آوری کند.عملیات سوراخ کردن یخ در حدود هشت ساعت زمان نیاز خواهد داشت اما دانشمندان باید برای اتمام این هشت ساعت در حدود سه ماه را درون چادرها در یکی از سردترین و خشک ترین نقاط جهان با درجه حرارتی برابر منفی 25 درجه زندگی کنند.بر اساس گزارش بی بی سی، دانشمندان با وجود تمامی مشکلاتی که در پیش رو دارند می گویند حتی اگر در نمونه های این دریاچه چیزی یافت نشود، باز هم کشف مهمی رخ خواهد داد زیرا محدودیتهایی که حیات فراتر از آنها توان بقا نخواهد داشت، آشکار خواهند شد

[ چهارشنبه 27 مهر 1390 ] [ 04:17 ق.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]

جشن معارفه هسته علمی زمین شناسی روز سه شنبه 1390/7/19با حضور دانشجویان جدیدالورود رشته زمین شناسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین رئیس دانشگاه پیام نور تبریز جناب آقای دکتر حاج علیلو و نیز با حضور دکتر شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه در سالن کنفرانس دانشگاه برگزار گردید.

امید است با حضور فعال دانشجویان جدید در این جمع دانشجویی ، فعالیتهای هشته علمی زمین شناسی رونق بیشتری یابد.
طبقه بندی: اطلاعیه های هسته علمی زمین شناسی،
[ سه شنبه 19 مهر 1390 ] [ 02:45 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]

جشن معارفه هسته علمی زمین شناسی روز سه شنبه 1390/7/19با حضور دانشجویان جدیدالورود رشته زمین شناسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین رئیس دانشگاه پیام نور تبریز جناب آقای دکتر حاج علیلو و نیز با حضور دکتر شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه در سالن کنفرانس دانشگاه برگزار گردید.

امید است با حضور فعال دانشجویان جدید در این جمع دانشجویی ، فعالیتهای هشته علمی زمین شناسی رونق بیشتری یابد.


[ سه شنبه 19 مهر 1390 ] [ 01:45 ق.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
ژئوشیمی از دو کلمه‌ Geo به معنی زمین و chemistry به معنی شیمی تشکیل شده است. در ساده‌ترین شکل ژئوشیمی را می‌توان به عنوان علمی تعریف کرد که با شیمی کل زمینی و اجزای تشکیل دهنده آن سرو کار دارد. علم ژئوشیمی به تعبیری هم محدود‌تر و هم گسترده‌تر از زمین شناسی می‌باشد. این علم با توزیع و مهاجرت عناصر شیمیایی در درون زمین و در ابعاد زمان و مکان سرو کار دارد. علم رخداد و توزیع عناصر در جهان ، بطور کلی شیمی فضایی نامیده می‌شود. جهت درک درست شیمی زمین حائز اهمیت است که تا حد امکان از شیمی و تاریخ خورشید و سایر اجسام سیاره‌ای منظومه شمسی و همچنین شیمی ستارگان و فضای بین سیاره‌ای و میان ستاره‌ای مطلع باشیم. بطور کلی وظایف اصلی ژئوشیمی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد :
 • تعیین فراوانی نسبی و مطلق عناصر و انواع اتمها ( ایزوتوپها ) در زمین.
 • مطالعه توزیع و مهاجرت هر یک از عناصر در بخشهای مختلف زمین ( اتمسفر ، هیدروسفر ، پوسته و غیره ) و همچنین در کانیها و سنگها به منظور کشف اصول اداره کننده این توزیع و مهاجرت.

تاریخچه ژئوشیمی

 • علم ژئوشیمی عمدتا در طی قرن اخیر توسعه یافته است. با این وجود ، مفهوم نظامی مستقل که با شیمی زمین سر و کار داشته باشد، مفهوم کهن است و واژه ژئوشیمی نیز برای اولین بار توسط شیمیدان سوئیسی به نام شون بین (کاشف اوزون) ، در سال 1838 معرفی گردید.

 • مفهوم جدید یک عنصر را می‌توان به زمان لاووازیه و کتاب معروف وی در مورد عناصر شیمیایی ( 1789 ) نسبت داد.

 • در سال 1860 بنزن و کیرشف) چگونگی کاربرد طیف سنج در تشخیص و شناسایی عناصر را به نمایش گذاشتند، پس از آن عناصر Cs ، Rb و Tl به سرعت و پی در پی به وسیله این دستگاه جدید کشف شدند. با بر پا شدن سازمان زمین شناسی آمریکا در سال 1884 و انتخاب کلارک به عنوان شیمیدان اصلی ، سازمانی مرکزی برای تحقیقات شیمیایی زمین ، در قاره آمریکا بنا نهاده شد.

 • تاسیس آزمایشگاه ژئوفیزیکی بوسیله موسسه کارنگی واشنگتن در 1904 ، موجب پیدایش پیشرفتهای بزرگی در ژئوشیمی گردید. گلدشمیت که در سال 1911 از دانشگاه آسلو ، فارغ‌التحصیل گردید، رساله دکترای وی کمکی اساسی به ژئوشیمی بود.

 • سال 1912 ، از بسیاری جهات می‌تواند تاریخی حیاتی برای توسعه و پیشرفت علم ژئوشیمی به حساب آید. در این سال فون‌لو نشان داد که ترتیب قرار گرفتن منظم اتمها در بلورها می‌تواند به صورت شبکه انکساری در مقابل اشعه‌های ایکس عمل کند و بنابراین به اکتشافی دست یافت که می‌توانست ساختار اتمی اجسام جامد را تعیین کند.

 • یک مرکز مهم ژئوشیمی نیز در سال 1917 در اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد. بزرگان نامی این مرکز را ورنادسکی و همکاران جوانتر وی ، فرسمن و وینوگرادف تشکیل می‌دادند. بازدهی علمی این مرکز بسیار زیاد بوده است. ژئوشیمی در اتحاد جماهیر شوروی بخصوص در راستای جستجو و استخراج مواد معدنی خام قرار داشته، و ظاهرا موفقیت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه کسب کرده است.

 • در اختیار داشتن نمونه‌های کره ماه ، داده‌های کاوش از راه دور اتمسفرها و سطوح سیارات و پذیرش مفهوم تکتونیک صفحه‌ای در سالهای 1960 و 1970 ، دیدگاهی نوین برای نمونه برداری و نظریه ژئوشیمی فراهم آورد. افزوده شدن داده‌های گسترده‌ای از ماه و داده‌های زمین و شخانه‌ها ، این امکان را بوجود آورد که بسیاری از نظریه‌های ارائه شده در مورد سیاره شناسی و شیمی فضایی آزمایش شوند.

تصویر

فراوانی عناصر در فضا

گلدشیمت در سال 1937 بر مبنای داده‌های حاصل از ترکیب شخانه‌ها و مواد خورشیدی و ستاره‌ای ، اولین جدول رضایت بخش از فراوانی عناصر و ایزوتوپها در فضا را گردآوری کرد. داده‌های مربوط به هیدروژن و هلیوم و سایر مواد فرار عمدتا از بررسی خورشدی و ستاره‌ها بدست آمده است و اعداد مربوط به سایر عناصر نیز بر مبنای فراوای نسبی مواد شخانه‌ای استوار است. فراوانی نسبی یک عنصر مکن است که صد یا هزاربار از عنصر مجاور خود در جدول تناوبی بیشتر یا کمتر باشد. با این وجود هنگامی که داده‌ها به دقت بررسی می‌شوند. نظم بندیهای بیشماری به چشم می‌خورد. این نظمها را می‌توان به صورت زیر جمع‌بندی کرد:


 • فراوانی عناصر کاهش نمایی و سریع برای عناصر دارای اعداد اتمی پایین ( تا حدود عدد اتمی 40 ) را نشان می‌دهد، این کاهش نمایی ، مقادیر تقریبا ثابتی از عناصر سنگین‌تر را به دنبال دارد.

 • عناصر دارای عدد اتمی زوج فراوانتر از عناصر دارای عدد اتمی فرد واقع در دو طرف خود می‌باشند، وجود این نظم در فراوانی نسبی عناصر برای اولین در سال 1914 بطور مستقل توسط اودو و در سال 1917 توسط هارکینز تشخیص داده شد و به همین دلیل گاهی اوقات آن را قانون اودو ـ هارکینز می‌گویند.

 • تغییر فراوانی نسبی عناصری که عدد اتمی آنها بیشتر از نیکل است، کمتر از عناصری است که عدد اتمی آنها کوچکتر از عدد اتمی نیکل می‌باشد.

 • تنها ده عنصر که عدد اتمی همه آنها کوچکتر از 27 است فراوانی قابل ملاحظه‌ای دارند، و از این میان هیدروژن و هلیوم از هشت عنصر دیگر بسیار فراوانتر می‌باشد.

 • در محل عدد اتمی 26 یک قله فراوانی بسیار مشخص دیده می‌شود، و قله‌های کوچکتری نیز در محل چندین عدد اتمی سنگین‌تر قابل مشاهده است.

ساختار منطقه‌ای زمین

اتمسفر

اگر چه اتمسفر فقط جزء کوچکی از کل جرم زمین را تشکیل می‌دهد، اما تاثیر آن روی شیمی سطح زمین قابل ملاحظه است. اتمسفر به عنوان محیط انتقال همنه‌های بسیاری از واکنش‌های ژئوشیمیایی سطح زمین عمل می‌کند، مانند انتقال اکسیژن ، دی اکسید کربن و آب ؛ که در فرآیندهای هوازدگی شیمیایی اجزای اصلی را تشکیل می‌دهند.


 • ترکیبات اتمسفر : ترکیب ساده بوده و تقریبا تماما از سه عنصر نیتروژن ، اکسیژن و آرگون تشکیل شده است. و گازهای دیگری هم که به مقدار بسیار کم اتمسفر وجود دارند شامل دی اکسید کربن ، نئون ، هلیوم، کریپتون ، گزنون ، هیدروژن و اکسید نیتروژن می‌باشند. این دسته اجزای اتمسفر در نمونه‌ای مختلف هوا نسبتا ثابت بوده و در جاهای مختلف و یا زمانهای مختلف تفاوتی نمی‌کند. ولی بعضی از اجزای سازنده‌ی اتمسفر مقدارشان متغییر است و شامل گازهای می‌باشند.

تصویر

هیدروسفر

قشری ناپیوسته از آب شیرین ، شور و جامد در سطح زمین است. هیدروسفر از اقیانوسها همراه با دریاها و خلیج‌های پیوسته به آنها ، دریاچه‌ها ، آب رودها و رودخانه‌ها ، آبهای زیرزمینی و برف و یخ تشکیل شده است.


بیوسفر

واژه بیوسفر برای اولین بار توسط لامارک به کار برده شد. این واژه کاربردی دوگانه دارد؛ یکی برای مشخص کردن آن بخش از زمین که توانایی حفظ حیات را دارا می‌باشد و دیگری برای نشان دادن مقدار کل ماده زنده موجود شامل گیاهان ، جانوران و موجودات ذره‌بینی.


 • ترکیبات بیوسفر : دانش‌ ما از مقدار نسبی جانوران مختلف بیوسفر از حدس و گمان هوشیارانه فراتر نمی‌رود. آب جز اصلی تمام مواد آبی است. چوب حدود 50% آب دارد و مهره داران حدود 66 % ، در حالیکه مقدار آب بی‌مهرگان دریایی بیش از 90% است. عناصر موجود در بیونسفر عبارتند از: انرژی عناصر تغذیه‌ای بزرگ و عناصر اغذیه‌ای کوچک برای گیاهان و جانوران فقط برای گیاهان و Co و I فقط برای جانوران)

پوسته زمین

پوسته زمین ، ضخامتی از زمین است که از سطح شروع می‌شود و تا ناپیوستگی موهو ادامه می‌یابد.


 • ترکیبات شیمیایی پوسته زمین : ترکیب میانگین پوسته در اصل همان ترکیب سنگهای آذرین است، زیرا مقدار کل سنگهای رسوبی و دگرگونی پوسته در مقام مقایسه با توده سنگهای آذرین موجود فاقد اهمیت است.

گوشته زمین

گوشته زمین از قاعده پوسته شروع می‌شود و تا عمق 2900 کیومتری که ناپیوستگی گوتنبرگ - ویچرت قرار دارد، ادامه می‌یابد.


 • ترکیب شیمیایی گوشته : ترکیب شیمیایی گوشته از کانیهای سیلیکاتی ، احتمالا بیشتر الیوین و پیروکسن‌ها یا معادلهای فشار بالای آنها تبعیت می‌کند.

هسته زمین

هسته زمین از ناپیوستگی گوتنبرگ - ویچرت در عمق 2900 کیلومتر شروع می‌شود، تا مرکز زمین ادامه می‌یابد. از نظر شیمیایی هسته از آهن و نیکل تشکیل شده است.


 • هسته خارجی زمین : هسته خارجی از عمق 2900 کیلومتری شروع می‌شود و تا عمق تقریبا 5000 کیلومتر ادامه می‌یابد این قسمت از هسته بصورت مایع می‌باشد.
 • هسته داخلی زمین : هسته داخلی از عمق 5000 شروع و تا مرکز زمین ادامه می‌یابد، این قسمت از هسته به صورت جامد می‌باشد.

[ سه شنبه 12 مهر 1390 ] [ 08:49 ق.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا