تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ
دیرینه شناسان کانادایی با بررسی 11 قطعه فسیل کهربایی نشان دادند که بین 70 تا 85 میلیون سال قبل دایناسورها و پرندگان اولیه پر داشته اند.
   به گزارش خبرگزاری مهر، بررسیهای محققان دانشگاه آلبرتا مشخص می کند فسیلهایی که در 11 قطعه کهربایی کشف شده در دریاچه گراسی در کانادا وجود دارد محتوی ترکیبی از پرهای نخستین با قدمت بین 70 تا 85 میلیون سال هستند. حتی رنگدانه های این پرها نیز در کهرباها به خوبی محافظت شده اند.
  
   نتایج این تحقیقات که در تازه ترین شماره مجله ساینس منتشر شده حاکی از آن است که دایناسورهای پردار بسیار رنگی تر از آن چیزی بودند که تاکنون تصور می شد. این پرهای فسیلی به درجات مختلف قهوه ای کم و بیش تیره هستند.
   این گروه دیرینه شناسان به سرپرسی "رایان مک کلار" این جواهر پرهای چندشکلی را در داخل قطعات کهربایی که طول آنها از 2 تا 8 میلیمتر است اما همگی به طور قابل توجهی به خوبی محافظت شده اند، کشف کردند.
   به گفته این دانشمندان، این پرها در حقیقت پرهای نخستینی هستند که پوست دایناسورها و پرندگان اولیه را می پوشانده اند.
   فرضیه ها پیشنهاد می دهند که این پرها در میان قطرات رزینی که از درختان فرو افتاده اند به دام افتاده و فسیل شده اند.
   "رایان مک کلار" در این خصوص توضیح داد: "این فسیلها یک تنوع ریخت شناسی بزرگ را از پرهای نخستین تا پرهای مدرن نشان می دهند. به این ترتیب به ما اجازه داده اند که چهار مسیر تکاملی را شناسایی کنیم."
   برمبنای این بررسیها، پرهای ساده تر، پرهای نخستینی هستند که از یک رشته منفرد تشکیل شده اند درحالی که پرهای توسعه یافته تر یادآور پرهای پرندگان آبزی معمولی هستند.
   پرهای این مخلوقات منقرض شده که در دوره پایانی کرتاسه می زیسته اند از رشته های نخستین و بسیار نازکی تشکیل شده بودند و شبیه موهای خز مانند پستانداران بوده اند. درحالی که پرهای پرندگان اولیه از بسیار جهات شبیه به پرهای پرندگان مدرن هستند و به وضوح نشان می دهند که برای پرواز توسعه یافته اند.
   این مشاهدات فرضیه ای را تقویت می کند که براساس آن توانایی پرواز باید بسیار پیشتر از 80 میلیون سال قبل تکامل یافته باشد.
  
 

طبقه بندی: اخبار زمین شناسی،
[ شنبه 26 شهریور 1390 ] [ 08:51 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا