تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ
دانشمندان دپارتمان مغناطیس زمینی موسسه كارنگی، داده‌های آثار بیش از 4000 اجزای معدنی را تحلیل كرده و دریافتند كه قاره‌ها دوره جدایی، شناور شدن و برخورد خود را حدود سه میلیارد سال پیش آغاز كردند.
  
   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته دانشمندان، ناخالصی‌ها یا آخال درون الماس‌ها، محفظه زمانی كاملی از عمق بسیار زیاد در زیر قاره‌ها محسوب می‌شوند. آنها به ارائه سن و اطلاعات شیمیایی برای محدوده بیش از 3.5 میلیارد سال می‌پردازند كه شامل تكامل جو، توسعه پوسته قاره‌ای و آغاز صفحات تكتونیكی است.
   جواهرات دیگر از الماس بدلیل ناخالصی‌هایش دوری می‌كنند، اما برای دانشمندان این ویژگی مانند یك ثروت بادآورده است. این ناخاخالصی‌ها كه با خیال راحت در روكشی از الماس سخت قرار دارند، مواد كهن و تغییر نیافته‌ای هستند كه می‌توانند از گذشته دور زمین سخن بگویند.
   بزرگترین الماسها از كراتونها كه قدیمی‌ترین ساختارهای درون فضای داخلی قاره‌ها با ریشه‌هایی در جبه بدست می‌آیند. كراتونها از قدیمی‌ترین سنگهای كره زمین برخوردارند و تیره آنها تا بیش از 200 كیلومتر در جبه كه فشار تا حد زیادی بالا و دما تا حدی پایین است كشیده شده، جایی كه الماس‌ها شكل گرفته و برای میلیاردها سال ذخیره می‌شوند. این الماسها در زمان فورانهای آتشفشانی ماگمای عمیق كه به صورت سنگ کیمبرلیت جامد شده‌اند به سطح زمین می‌آیند. آخال درون الماس ها به دو گونه اصلی هستند: پریودوتیت و اكلوجایت. پریودوتیت وافرترین نوع سنگ در جبه بالایی بوده، در حالیكه اكلوجایت بطور كلی تصور می‌شود كه باقیمانده پوسته اقیانوسی باشد كه دوباره در فرورانش یا غرق شدن صفحات تكتونیكی به جبه بازگشته است.
   این محققان در تحقیقات خود دریافتند كه پیش از 3.2 میلیارد سال پیش تنها الماسهای با تركیبات پریودوتیتی شكل گرفته ‌بودند. این در حالیست كه متعاقب آن در سه میلیارد سال قبل الماسهای اكلوجایتی سلطه را در دست گرفتند.
   به گفته دانشمندان، ساده‌ترین توضیح این است كه این تغییر از فرورانش اولیه صفحه تكتونیكی در زیر صفحه جبه در پی تصادم قاره‌ها بوجود آمده است. توالی فرورانش و تصادم باعث باقی‌ماندن اكلوجایت به همراه مایعاتی كه برای ایجاد الماس لازم است، در جبه زیر قاره‌ای شده است.طبقه بندی: اخبار زمین شناسی، مطالب علمی،
[ دوشنبه 3 مرداد 1390 ] [ 12:05 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا