تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ

با کشف گونه جدیدى از فسیل‌ ماهى دراطراف تبریز، ارتباط دریاچه ارومیه قدیم با دریاى خزر توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور به اثبات رسید.
  
  
به گزارش روابط‌عمومى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، کارشناسان این سازمان موفق به کشف گونه جدیدى از جنس ماهى آترینا  در رسوبات میوسن بالایى (حدود 9میلیون سال قبل) اطراف شهر تبریز شدند که بر همین اساس ارتباط دریاچه ارومیه قدیم با دریاى خزر به طور مستند اثبات مى‌شود.
  
گفتنى‌ست، دکتر جمشید افتخارنژاد در سال 1983 فرضیه احتمال ارتباط گوشه شمال غرب دریاچه ارومیه فعلى با دریاى‌خزر را از طریق رودخانه ارس از چندین هزار سال پیش خاطرنشان کرده بود که با بالا آمدن مناطق شمالى دریاچه ارومیه توسط گسل تبریز، این دو حوضه از یکدیگر جدا شدند.
  
یادآور مى‌شود، با تحقیقات جدید کارشناسان سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور مبنى بر کشف فسیل ماهى در حوضه تبریز، فرضیه ارتباط دریاچه ارومیه بزرگ با دریاى‌خزر از میلیون‌ها سال پیش به صورت مستند به اثبات رسید.
  
بر همین اساس، کارشناسان سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى مراکز تهران و تبریز و دو محقق از کشورهاى ایتالیا و آلمان موفق به کشف فسیل‌هاى ماهى رسوبات لیگنیت‌دار اطراف تبریز شدند که تحت عنوان A.atropatiensis نامگذارى شد و در ژورنال معتبر مخصوص معرفى گونه‌هاى جدید (ActaPalaeontologica Polonica ) چاپ شد.
  
گفتنى‌ست، این جنس ماهى در عهد حاضر شامل پنج گونه ماهى است که در دریا و آب‌هاى لب شور کناره شرقى اقیانوس اطلس، دریاى مدیترانه، دریاى سیاه و دریاى خزر زندگى مى‌کند و جزو هفت گونه فسیلى از دوران میوسن یعنی5 تا23 میلیون سال قبل است.
  
این گزارش مى‌افزاید؛ گونه جدید مذکور از فسیل‌کشف شده در رسوبات لیگنیت‌دار منطقه باغمیشه- مرزداران نزدیک شهر تبریز شناسایى شد که شباهت بسیار نزدیکى به گونه عهد حاضر تحت عنوان(Atherina boyeri) به عنوان تنها گونه زنده از جنس آتریناى دریاى خزر دارد.

             
طبقه بندی: مطالب علمی، اخبار زمین شناسی،
[ شنبه 28 خرداد 1390 ] [ 04:38 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا