تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، زمینلرزه‌اى با بزرگاى 6/2 در مقیاس گشتاورى روز 21 مرداد 1391 و حدود ساعت 17 شهرستان اهر و ورزقان واقع در آذربایجان‌شرقى را لرزاند.
بر پایه گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و گزارش ارسال شده از مرکز ثبت زمیلرزه‌هاى مدیترانه و اروپا (EMSC)، بزرگترین پسلرزه رویداد زمینلرزه 21 مرداد اهر و ورزقان داراى بزرگاى 6/0 بوده است.
بر اساس گزارش‌هاى ارسالى از استاندارى تبریز و شاخه شمال باخترى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور در مرکز تبریز، این رویداد متاسفانه با تلفاتى در روستاهاى شهرستان‌ اهر و ورزقان به همراه بوده است.
نگاهى به نقشه‌ها و گزارش‌هاى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور(به عنوان مثال نقشه‌هاى سرى 25K لرزه زمین‌ساخت) نشان مى‌دهد که منطقه اهر و تبریز پیش‌تر به عنوان مناطق فعال لرزه‌زا معرفى شده‌اند.
همچنین بررسى‌هاى انجام شده از سوى برخى محققان نیز به پتانسیل بالاى منطقه در ایجاد زمینلرزه‌هاى بزرگ اشاره مى‌کند به نحوى که این دستاوردها طى سال‌هاى اخیر نشان مى‌دهد سرعت جابه‌جایى بر روى گسل فعال تبریز در جنوب منطقه زلزله زده 2 میلیمتر در سال است و پیش‌بینى مى‌شود این سرعت جابه‌جایى براى گسل‌هاى شمالى‌تر(منطقه اهر) نیز تکرار شود و این بررسى‌ها تکرار رخدادهاى بزرگ‌تر را دور از انتظار نمى‌داند.
خاطرنشان مى‌شود؛ مقایسه داده‌هاى ژئودتیک و پارینه لرزه‌شناسى و همچنین الگوى پراکندگى تغییر شکل‌هاى فعال در منطقه همگى گویاى وجود پتانسیل لرزه‌زایى در کستره آذربایجان شرقى است.

[ شنبه 21 مرداد 1391 ] [ 06:39 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا