تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ

گروهی از دانشمندان استرالیایی فسیلهایی چشم مرکب بی مهرگان با قدمت 515 میلیون سال را کشف کردند که نشان می دهد قدرت بینایی جانوران دوره کامبرین بسیار بیشتر از آن بوده است که تاکنون تصور می شد.
  
  
به گزارش خبرگزاری مهر، دیرینه شناسان موزه جنوب استرالیا و دانشگاه آدلاید در جزیره کانگرو موفق شدند چندین فسیل با قدمت 515 میلیون سال را کشف کنند که مربوط به چشمهای مرکب با بیش از 3 هزار لنز است.
  
این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این چشمها بسیار پیچیده تر از نمونه هایی هستند که تاکنون پیدا شده بودند. این چشمها با چشمهای مرکب مگسها، سنجاقکها، میگوها و خرچنگهای امروزی برابری می کند."
  
این تیم با این کشف دریافتند که قدرت تیزبینی بی مهرگان، بسیار سریع و پس از پیدایش اولین جانواران شکارچی در 540 میلیون سال قبل، پس از بروز انقلاب کامبرینی به تکامل رسیده است.
  
براساس گزارش ABC، چشمهای مرکب در بسیاری از بی مهرگان مدرن امروزی وجود دارند. عملکرد این چشمها با چشمهای انسان و سایر پستانداران بسیار متفاوت است. به طوریکه یک چشم مرکب از تعداد زیادی لنز تشکیل شده که انتهای هر یک از این لنزها یک عصب قرار گرفته است. تمام این اعصاب در پشت مغز به یکدیگر متصل می شوند و چیزی که حیوان می بیند در واقع یک تصویر موزائیکی جمع آوری شده از تمام لنزها است.
  
به گفته این محققان، این فسیلهای چشم می تواند مربوط به یک بی مهره میگو- مانند باشد که در آبهای کم عمق زندگی می کرده است.
  
یک خرچنگ امروزی دنیا را با هزار لنز و یک سنجاقک آن را با 28 هزار لنز می بیند.

                   


[ یکشنبه 12 تیر 1390 ] [ 09:57 ق.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا