تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ
دانشمندان از کانی پیریت به عنوان ابزاری استفاده می کنند که اطلاعات ارزشمندی را از نقطه تحول در دوران تکامل زمین که میلیاردها سال پیش رخ داده را در خود پنهان کرده است.
   به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان در حال خلق دوباره شکل باستانی کانی پیریت که به دلیل شباهت زیاد به طلا، طلای تقلبی نیز نامیده می شود هستند، پروژه ای که می تواند جزئیات زیادی را از گذشته تحولات زمینی این سیاره در اختیار محققان قرار دهد.
   بررسی دقیق مواد آلی می تواند اطلاعات ارزشمندی از سیاره زمین را در پیش از دوران اکسایش بزرگ که در حدود 2.4 میلیارد سال پیش رخ داده فراهم آورد. این دوران، زمانی بود که اکسیژن آزاد شده توسط باکتری های اولیه منجر به ظهور انواع جدیدی از حیات جانوری و گیاهی بر روی زمین شد و اتمسفر و اقیانوسهای زمین را متحول ساخت.
   مطالعه بر روی ساختار پیریت می تواند دیدگاهی زمین شناسانه را از رویدادهایی که در آن دوران خاص رخ داده اند، به وجود آورد. همچنین بررسی ترکیبات اشکال مختلف آهن موجود در پیریت می تواند نشانه هایی از چگونگی تاثیرگذاری وضعیت اکسیژن اتمسفری بر روی روند تحولات در آن دوران را در اختیار دانشمندان قرار دهد.
   بر اساس آخرین مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته، باکتری ها که فراگیرترین شکل حیات در آن دوران از زمین بوده اند، بر روی ساخته شدن شکل اولیه پیریت تاثیرگذار نبوده اند. این نتیجه که با نتایج پیشین در تقابل است تصویر واضح تری را از گذشته زمین به وجود خواهد آورد.
   فراتر از این، این بررسی ها می تواند وضعیت زمین شناختی آن دوران را از قبیل چگونگی شکل گیری اقیانوسها و اتمسفر را آشکار کند.
   بر اساس گزارش ساینس دیلی، محققان معتقدند این مطالعات امکان دنبال کردن فرایندهای علمی که به واسطه آزمایش صِرف بر روی ترکیبات آلی قابل بررسی نخواهند بود را فراهم خواهد آورد و اطلاعات نهفته در پیریت، ابزاری بسیار کاربردی خواهد بود که می توان با استفاده از آن به تحلیل روند تکامل زمین پرداخت.

[ دوشنبه 3 مرداد 1390 ] [ 10:06 ق.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا