تبلیغات
هسته علمی زمین شناسی
هسته علمی زمین شناسی
Geology scientific core
قالب وبلاگ

آماده‌ترین كشور جهان برای رویارویی با زلزله با پنجمین زلزله قدرتمند ثبت شده در تاریخ و سونامی ناشی از آن فلج شده است و در نبرد كلاسیك انسان با طبیعت بار دیگر طبیعت پیروز شد. به گزارش خبرگزاری فارس، صدها نفر در ژاپن كشته شده‌اند. یكی از پیشرفته‌ترین كشورهای دنیا از لحاظ تكنولوژی و آماده‌ترین آنها در برابر زلزله با زمین لرزه قدرتمند 9/8 ریشتری فلج شده است. این پنجمین زمین لرزه قدرتمند دنیا از سال 1900 تاكنون و قدرتمندترین زمین لرزه رخ داده در ژاپن است اما مرگبارترین آنها نیست. دنیس میلتی از زمین شناسان كالیفرنیایی می‌گوید: هر كاری هم بكنیم در هر صورت كاملاً در امان نخواهیم بود. طبیعت همیشه می‌تواند چیزی بسیار فراتر از آنچه كه انتظارش را داریم بر ما تحمیل كند. به دلیل سیستم هشدار سریعی كه وجود داشت این زلزله مانند موارد گذشته در سطح جهان چندان مرگبار نبود. بسیاری از ساختمان‌ها در برابر آن مقاومت كردند. این زلزله 700 برابر قویتر از زمین لرزه سال گذشته هائیتی بود اما به نظر می‌رسد تلفات جانی آن بسیار كمتر از 220 هزار نفری باشد كه در منطقه كارائیب كشته شدند. زمین لرزه روز جمعه ژاپن در 130 كیلومتری شرق سواحل ژاپن باعث ایجاد شكافی با 300 كیلومتر طول و 150 كیلومتر عرض در بستر دریا شده است. سونامی ناشی از آن در كالیفرنیا و اورگون حفاظها را نابود و قایق‌ها را واژگون كرد. به نوشته آسوشیتدپرس كارشناسان زلزله در آمریكا می‌گویند ژاپن قویترین استانداردهای ساختمان سازی در جهان برای مبارزه با زلزله را دارد. این كشور مرتب تمرین كرده و خود را برای این مواقع آماده می‌كند. بر خلاف آمریكا، ژاپن دارای یك سیستم گران قیمت هشدار زلزله است كه به مردم این كشور چند ثانیه طلایی فرصت می‌دهد تا زنده بمانند. با این وجود باز هم نتیجه ویرانگر بوده است. برایان آتواتر از دانشمندان مركز زمین شناسی آمریكا گفت: انرژی تولید شده توسط این زمین لرزه برابر با یك ماه انرژی مصرفی در آمریكاست. قدرت زمین لرزه آنچنان بوده است كه جزیره هونوشو را 2 متر به سمت شرق حركت داده است و بر اساس اعلام ناسا چرخش كره زمین را 6/1 میكرو ثانیه سریعتر كرده است. یكی از شاهدان عینی در توكیو كه برای اجلاسی در مورد سونامی به این كشور رفته بود می‌گوید لرزه پس از لرزش اولیه حدود 5 دقیقه به طول انجامید. ژاپن به گفته میلتی دارای فرهنگ زلزله است و همیشه به سرعت خود را برای زمین لرزه بعدی آماده می‌كند. اما این زمین لرزه صدها مایل در شمال منطقه‌ای بود كه ژاپن انتظار داشت. این منطقه از ژاپن 1100 سال بود كه زلزله‌ای این چنینی را شاهد نبوده است.
  
زمین لرزه در محل تقاطع صفحه آمریكای شمالی و اقیانوس آرام در نقطه‌ای در شمال غرب كمربند زلزله‌ای جهان رخ داده است. قویترین زمین لرزه ژاپن در تاریخ معاصر زمین لرزه 3/8 ریشتری سال 1923 در كانتو بود كه منجر به كشته شدن 143 هزار نفر شد. زلزله 7.2 ریشتری سال 1995 كوبه هم 6400 را به كام مرگ كشاند.
طبقه بندی: اخبار زمین شناسی،
[ شنبه 21 اسفند 1389 ] [ 06:33 ب.ظ ] [ هسته علمی زمین شناسی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به هسته علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور تبریز می باشد.در این وبلاگ ، مطالب علمی زمین شناسی ، اطلاعیه ها ی هسته علمی زمین شناسی ، اخبار زمین شناسی و مطالب گوناگون دیگر درج می گردد.امید است تلاش های ما رضایت خاطر شما عزیزان را جلب کند.
نظر سنجی
دوست دارین هسته علمی زمین شناسی بیشتر به کدام مطالب بپردازه ؟ (تو وبلاگ ، بولتن و ... )آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ا